Madarak mindörökké
(Birds forever)

Zebrapinty»»

Ausztráliában élő, 11-12 cm nagyságú, tetszetős külsejű madárka. Hazánkban a hullámospapagáj után a zebrapinty a leggyakrabban tartott szobamadár.

Beszerzése:

A madarat vásárolhatjuk tenyésztötöl, vagy állatkereskedésben egyaránt.

Vásárláskor alaposan nézzük meg a kiválasztott madár küllemét, ne fogadjunk el hiányos tollazatú, nyomorék lábú, keresztcsőrű madarat! Ez a hiba később sem jön rendbe!(sajnos)

 

Elhelyezése:

A zebrapinty társaságkedvelő, ezért jobb, ha legalább párosával tartjuk.Ha kedvtelésböl tartunk díszmadarakat, így a zebrapintyeket is kalitkában helyezzük el.
A díszállat-kereskedések a változatos formájú, anyagú, színű és méretű kalitkákat kínálnak. A választásnál figyelembe kell venni, hogy a zebrapinty nagy mozgásigényű, ezért egy párnak a minimálisan 50x40x30 cm-es kalitka javasolható
díszállat-kereskedések a változatos formájú, anyagú, színű és méretű kalitkákat kínálnak. A választásnál figyelembe kell venni, hogy a zebrapinty nagy mozgásigényű, ezért egy párnak a minimálisan 50x40x30 cm-es kalitka javasolható.

Táplálása:

Ha pár zebrapintyet tartunk akkor érdemes elörecsomagolt Pinty vagy Egzota magkeveréket vásárolni.De ha nagyobb állományal rendelkezünk akkor jobb ha a magkeveréket magunk keverjuk.A magkeverék pedig a következö képpen nézen ki:»30százalék fehér köles

»20százalék sárga köles

»10százalék vörös köles

»10százalék muhar magot

»20százalék fénymag

(ez megfelelö a madarak számáraˇ)

(mindig csak megbízható helyről vásároljunk magokat)

Csíráztatott magvak:

 

A madarak kiegyensúlyozott táplálása érdekében szükségük van csíráztatott magvakra is. Nagyon fontos a többszöri átmosás csíráztatás közben és a felhasználás elött.

Zöldeleség:
Szintén fontos tápanyag a madarak számára ezért ne hagyjuk ki.

 

»Soska

»Saláta

»Tyukhur

»Zeller

»Sárgarépa stb...

 

Lágyeleség:

Főtt tojás (30-40 percig főzve almareszelőn lereszelve) ,a tojás héját sem kell kidobni mert a porrá zuzott tojáshéj sok vitamint tartalmaz,így ezt is adjuk madarunknak.

Szaporodás:

Nyolc hónapos kora előtt nem tanácsos tenyésztésbe fogni. Költéshez a zárt vagy a félig nyitott odú egyaránt alkalmas. A tojó átlagosan 4-6 tojást tojik, amelyet a szülők felváltva ülnek. 14 nap kotlás után kelnek ki a fiatalok, a szülők szorgalmasan etetik őket a részükre készített lágyeleséggel. Háromhetes korban repülnek ki. . A fiatalok gyorsan nőnek, és 16 napos korukra kitollasodnak. 18 naposan már kimerészkednek a fészekből. A hímeket a fehérebb far tollakról ismerhetjük fel. Még 14-21 napig etetik őket, a vége felé egyre inkább csak az apa. Mikor kirepülnek, a szülők már el akarnak kezdeni újabb fészekaljat rakni, ezért üldözik a kicsiket. Ez az üldözés néha könyörtelennek tűnik, de csak nagyon ritkán fordul elő komoly sérülés. Ha a fiatalok már önállóak, és a szülők üldözik őket, válasszuk szét őket, különben erősen megkopaszodhatnak.

A zebrapinty nagyon alkalmazkodó, a legszélsőségesebb körülmények közt is költ. Tökéletes tenyészalany. Elviseli a szélsőséges hőmérsékleteket, nagyon ellenálló a fertőzésekkel és a parazitákkal szemben, minimális mennyiségű táplálékon és rossz minőségű vízen is megél, kis térigényű, saját és más fajokkal is együtt tud élni, és még szaporodik is e körülmények közt. A természetben az eső szabályozza a költési időszakot. A hímek az első esők után 48 órával elkezdenek udvarolni. A domesztikált zebrák szinte bármikor költenek. Néha nehezebb leállítani őket, mint rávenni a költésre.

Bár a zebrák képesek sokkal kevesebb fehérjén felnevelni a kicsiket a többi pintynél, jobb, ha biztosítjuk számukra azt valamilyen formában, amíg nevelnek. Látható a különbség a kicsik méretében és vitalitásában. A tojásos lágyeleség teljesen kielégíti ezen igényüket, de bármilyen magas tojástartalmú eleség megfelel. Ha leveles zöldet adunk nekik, figyeljünk rá, hogy megegyék azt, és ne a fészekbe építsék be. Bármit bevisznek a fészekbe, ha rájuk jön az építési kényszer. A fonnyadt zöldeleség elrothad a fészekben, és beteríthetik vele a tojásoka.

 

 

 

 

 

Hírek

  • Itassuk a vadmadrakat...!!
    2012-05-06 22:28:13

    A régen nem látott tavaszi aszály és az április végén ránk köszöntő, elhúzódó kánikula nagyon kedvezőtlenül hat az élőlényekre, különösen a városi madarakra és emlősökre.

    A fiókáikat etető madarak mellett a fészket elhagyó fiatal állatok számára is nagy nehézséget okoz az ivó- és fürdővíz hiánya, arról nem is beszélve, hogy az Afrikából hazatérő fecskék sem találnak sár fészekanyagot. A mostani száraz melegben hajnali harmatképződés sincs, ezért az olyan kicsi, harmativó állatok, mint például a fali gyíkok is rászorulnak az emberek segítségére. Erre a helyzetre a szórványosan előforduló esőzések sem jelentenek tartós megoldást.

    Az egész napos itatást a legegyszerűbben a kertészeti áruházakban beszerezhető 40-50 cm átmérőjű és 5-7 cm mély műanyag virágalátéttel tudjuk megoldani, amit ha a kertben a talajra teszünk, akkor a madarak mellett éjszaka akár a sünök is tudnak inni és fürdeni. A fecskék számára nélkülözhetetlen sarat – amely a fészeképítéshez kell – szintén érdemes pótolni egy nagyobb tálcán vagy alátéten, a tavaszi esők elmaradásával ugyanis hiányoznak azok a települési pocsolyák, ahonnan a madarak azt össze tudják gyűjteni. A vidéki állattatás visszaszorulásával, az itatók megszűnésével falun és tanyán is egyre nehezebb helyzetben találják magukat a fecskék.

    Ahol nem áll módunkban sárgyűjtőket létesíteni, megoldást jelenthetnek a mesterséges fecskefészkek. Ezek kihelyezésével tehermentesíthetjük a madarakat a fészeképítés és -tatarozás kényszere alól.(greenfo)

  • Madarakbol dinoszauruszokat??
    2012-01-12 21:06:41

    Madarakból csinálnának dinoszauruszokat

    Egy amerikai professzor ma élő madarak segítségével támasztaná fel az évmilliókkal ezelőtt kipusztult őslényeket.


    John "Jack" R. Horner a Montana Állami Egyetem professzora a Maiasaura felfedezője és egyben a Jurassic Park című film technikai tanácsadója egy teljesen új ötlettel állt elő azzal kapcsolatban, miképpen lehetne életre kelteni a dinoszauruszokat - állítja a brit Daily Mail online napilap.

    Szerinte egyáltalán nem a borostyánokhoz kell fordulnia a tudománynak, hogy azokból próbáljon meg kivonni őshüllő DNS-eket, ahogy azt a Jurrasic Parkban is láthattuk, hanem például a ma élő csirkéhez, vagy bármilyen más madárhoz, ugyanis valamilyen szinten mind őrzi a dinoszauruszok örökségét.

    Horner úgy gondolja, ha ki lehetne kapcsolni egy madarakban genetikailag azokat a tulajdonságokat, melyek modern madárrá teszik őket, akkor feltámadnának a génjeikben a szunnyadó dinoszauruszjellemzők.

Szavazás

Melyiket kedveled jobban?
Hullámos papagáj
Kanári
Asztali nézet